KanJam: nový doplňkový sport nejen pro stolní tenisty!

KanJam set

Představujeme Vám KANJAM! Novou bezkontaktní hru s létajícím talířem, vhodnou jako doplňkový sport nejen pro stolní tenisty (třeba i jako zpestření letní přípravy). O interview jsem požádal dvě nejpovolanější osoby v ČR, Honzu Schwarzera (H) a Tomáše Kaplana (T) z České asociace KanJamu, aby nám hru přiblížili.

Odkud KANJAM pochází a jak si se k němu dostal?

H: Kanjam pochází z USA, kde je také nejvíce rozšířen. Kanjam jsem poprvé spatřil na dovolené v létě 2011 právě v USA. Konkrétně to bylo na Virginia Beach, kde mladí Američané hráli Kanjam pro zábavu. Protože jsem měl rád všechny sporty s frisbee a Kanjam jsem do té doby neznal, neváhal jsem a Kanjam jsem si ihned vyzkoušel.

T: Kanjam vznikl před mnoha lety v USA za účelem zpestřit každodenní ,,nudné“ házení frisbíčka, zkrátka něco změnit, dát tomu jak se říká ,,šťávu“. Osobně jsem se s ním setkal v loňském roce, kdy můj dobrý kamarád a dnes i kolega z asociace Honza Schwarzer dovezl tento nádherný sport plný adrenalinu z dovolené.

Mohl bys KANJAM ve zkratce představit?

H: Jedná se o hru s létajícím talířem a dvěma plastovými koši. Cílem je trefovat frisbee na vzdálenost 15,24m do koše bez nebo s pomocí teče spoluhráče. Hráč hází na koš, kde je připraven jeho spoluhráč, který může frisbee tečovat a tím ho umístit do koše. Vítězí dvojice, která první dosáhne přesně 21 bodů.

Mohl bys nastínit pravidla hry?

T: Hra není vůbec složitá. Kanjam je nekontaktní sportovní hra, jak už zmíněno s létajícím diskem. K tomu je potřeba mít dva plastové koše, které jsou od sebe vzdáleny 15m. Hrají proti sobě dva dvoučlenné týmy, cílem je hodit frisbee od jednoho koše a zasáhnout druhý koš. Hráč hází na koš, kde je připraven jeho spoluhráč, který může frisbee tečovat a tím ho umístit do koše. Bodování je různé podle zásahu 3, 2 a 1 bod. Vítězí dvojice, která první dosáhne 21 bodů nebo zahraje ,,instant win“ (hodí se frisbee do otvoru koše přímo, nebo vrchem).

Jak je KANJAM v ČR organizován? Kolik je aktivních hráčů/klubů?

T: V loňském roce, kdy jsme poprvé představili Kanjam veřejnosti, začal být o tento sport enormní zájem, a tak vznikl nápad založit Českou asociaci KanJamu. V současné době existují 2 oddíly, domovský TJ Sokol Praha Košíře a Kanjam Klub Klatovy. Jinak co se týče hráčů samotných, kteří se s tímto sportem setkali, zhruba 500.


Jakou úlohu zastáváš na České asociaci KANJAMU?

H: V české asociaci jsem na pozici předsedy, snažíme se rozvíjet Kanjam především pravidelnými turnaji a setkáními. Těchto akcí se účastní široká veřejnost a hráči, kteří chtějí trávit volný čas aktivně a v pohodovém prostředí. V letošním roce budeme dokonce organizovat úplně první Mistrovství Evropy, které se bude konat 28. září na Letenské plání. 

T: Jako místopředseda pro organizaci soutěží je má úloha jasná. Zajištění plynulého chodu každého turnaje či ligy, ale jinak se o práci či propagaci KanJamu dělíme rovným dílem. Je radost spolupracovat s takovými kolegy, jako je Honza Schwarzer nebo Jarda Janiš (místopředseda pro rozvoj pozn. red.). Myslím, že tvoříme skvělý tým, který má pozitivní dopad na hráče samotné. Není hezčí pocit, když vidíte, jak nadšení hráči odcházejí do svých domovů, ať už vyhrají, či jejich umístění není podle jejich představ, a to je to, oč nám jde. Jak říkával Pierre de Cubertin: ,,Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.“

Pro koho je KANJAM určen? Slyšel jsem z několika stran (od trenérských kapacit stolního tenisu), že je to ideální doplňkový sport i pro stolní tenisty.

H: Skvělé na kanjamu je, že je vhodný úplně pro všechny nadšence od 11 let věku. Velkou výhodou totiž je, že se dá měnit vzdálenost mezi koši a zahrát si tak mohou např. i děti. Kanjam se tedy dá hrát pro radost, ale také poslouží jako skvělý doplňkový sport i pro vrcholové sportovce. Sám jsem trenérem stolního tenisu a Kanjam si nemohu vynachválit. Při házení frisbee je nutné mít volné zápěstí a švih připomíná bekendový topspin. Již před několika lety jeden švédský trenér pro nácvik bekhendu využíval právě hody létajícím talířem. Naopak hráč, který frisbee tečuje, se pohybuje okolo koše podobným způsobem se sníženým těžištěm, jako tomu je za pinčesovým stolem.

Honzo, ty sám jsi aktivní stolní tenista. Kde v současnosti hraješ?

H: V současné době hraji za německý klub Wasseralfingen pátou ligu. V minulé sezoně nám utekl postup do vyšší soutěže jen o vlásek, a proto věřím, že se letos týmu podaří postoupit do vyšší ligy.

 J. Schwarzer, KanJam liga 

Jan Schwarzer, předseda České asociace KanJamu, při prvním ligovém kole na pražské Ladronce. Foto: J. Poledne

Dokonce řídíš i oddíl stolního tenisu v Praze pod PSST. Který to je a co bys o něm řekl?

H: Jsem učitelem tělesné výchovy na Matematicko-fyzikální fakultě a v kompetenci mám i nově vzniklý oddíl pinčesu při vysokoškolském klubu MFF. V týmu jsou především studenti MFF. V letošní sezoně budeme startovat v páté a sedmé třídě v pražských soutěží.  

Zpět ke KANJAMU. Určitě je třeba nějaké, alespoň minimální vybavení. Kde a za kolik se dá sehnat, a co všechno vlastně je ke hře potřeba?

H: K samotné hře jsou potřeba dva speciální plastové koše a Kanjam frisbee. Jestli vybavení máme tak už stačí jen čtyři hráči a zábava může začít. Celý set Kanjam set tedy obsahuje: dva koše, frisbee, pravidla a krabici pro přenesení košů. Kanjam můžete koupit na webové stránce kanjam.cz.


 KANJAM se rychle rozšiřuje, jak jsem slyšel. Máš i mezi, např. rodinnými příslušníky, aktivní hráče?

T: Tato otázka je z mého pohledu velice úsměvná. Dovolím si tvrdit, že má rodina je největší základnou KanJamu v Evropě. Dnes si rodinné akce bez KanJamu ani nedovedu představit. Ono také početné zastoupení mé rodiny na turnajích hovoří za vše. Hraje i moje maminka a musím říct, že každým turnajem z ní roste zkušená hráčka, která dokáže nejen konkurovat nám ,,profíkům“, ale obsadit na turnajích medailové pozice. Tímto bych chtěl naznačit, že hra je určená všem věkovým kategoriím, stačí jen trochu umět házet talířem. 

Dokážeš spočítat, kolik instantních výher (trefa přímo do koše bez dotyku spoluhráče) už jsi zahrál?

T: Abych řekl pravdu tak nevím, párkrát se zadaří i během jediného dne. Pamatuji si jen tu první trefu, ta radost, která po té následovala, tu bych přirovnal k mému prvnímu vítězství, když jsem ještě dělal aktivně atletiku za USK Praha.

H: Hodně záleží na technice hráče a taktice týmu. Já jsem typem hráče, který spíš než hod instant winu se snaží hodem připravit dobrou pozici pro spoluhráče. Proto jsem za rok a půl hry Kanjamu v zápase nikdy instant win nedal. Ovšem jsou hráči, kteří každým svým hodem jsou na hranici instant výhry!

Jaké typy akcí pořádáte? Co všechno nás ještě v roce 2013 čeká?

T: Od letošního roku hrajeme KanJam ligu, jedná se o seriál několika kol v různých koutech republiky, nebo v rámci nějakého hudebního festivalu. Výhodou je, že každý hráč je bodován samostatně, tudíž se nemusí vázat na spoluhráče, se kterým ligu začal. Letos nás ještě čeká poslední kolo ligy v Praze na Ladronce v rámci Ladronkafestu a 28. 9. se bude konat Mistroství Evropy také v Praze. Jinak takové menší turnaje se konají každý týden na Klamovce nebo na Letné.


KanJam na MEJi 2013 v Ostravě

Zleva: Jan Poledne a Tomáš Kaplan na MEJi v Ostravě 2013. Foto: Z. Kaplanová

Jakou vizi máte do budoucna? Kam byste chtěli KANJAM posunout (rozšířit)?

T: Zcela jednoznačně bychom se chtěli zaměřit na školy a sportovní kluby, ale rozhodně nechceme opomenout širší veřejnost. Znám mnoho lidí, které nikdy sport moc neoslovil, a světe div se, najednou vidím přátele, s jakou vervou tento sport provozují a jak moc je to baví. Přeci jenom Kanjam vznikl jako party-sport, takže i této tradice se držíme.

H: Cílem je nárůst hráčské základny v ČR a organizace turnajů, které budou zajímavé i pro diváky. Mimo turnajů letos v létě navštívíme i několik volnočasových a hudebních festivalů, kde budeme Kanjam propagovat. Ovšem úplně nejdůležitější je to, že se chceme Kanjamem pořádně bavit!

Kde může člověk o KANJAMU získat další informace?

T: Zcela určitě na našich webových stránkách. Nebo pokud by měl někdo zájem tento sport vidět přímo a zahrát si, rád bych, dokud nám to počasí dovolí, odehrál nějaké ty turnaje v Praze na Klamovce a to každý čtvrtek od 18:00 hod.

H: Veškeré informace o dění okolo Kanjam najdete na www.kanjam.cz  nebo na facebooku kanjam.cz. Každopádně každému doporučuji, ať neváhá a dorazí si bud jen tak zahrát popř. i na oficiální Kanjam turnaj.

Oběma pánům upřímně děkuji.

Jan Poledne

 

 

Pražský svaz stolního tenisu z.s.
Zátopkova 100/2
160 17 Praha 6
IČ: 22716670
Bankovní spojení: 255081244/0600 MONETA Money Bank a. s.

Vyrobil Jan Polzer 2016

TOPlist
od 26. července 2013
TOPlist